web programlama

Web Programlama Dilleri

Günlük hayatta çok fazla rastlamadığımız web programlama tamlaması internetin üzerinde dinamik sitelerin yönetimi ele almasıyla özelliğini kazanmış ve çoğu kişi tarafından web tasarımı olarak bilinen bir programlama türüdür. Web sitelerinin tercih edildiği alanlara bakıldığında değiştirilmesi web tasarımı isteyen siteler göze çarpmaktadır. Bunun yanında güncellemelerin ve yeni durumların kolay gerçekleşmediği statik ve broşür özelliğindeki sitelerde tercih edilmektedir. İyi bir araştırma ve analiz gücüyle projelendirme yaparak web tasarımı olayı bu web programlamanın diğer adı olarak karşımıza çıkıyor. Sizinle ortak bir amaç için çaba sarf eden çalışanların sizinle alakalı doğru aktarımlar edinmesini sağlayan ve tamamen sizin güncelleyebildiğiniz bir tasarım harikasıdır. Bir sitede yer alan içeriklerin bir program desteği olmadan istediğiniz şekilde değiştirilmesini sağlayan siteler dinamik web sitesi olarak isimlendirilmektedir. Bu siteler kendinize uygun bir biçimde ortaya çıkarılmış programın desteği alınarak herhangi bir sitede istediğiniz uygulamayı yapmanıza imkan vermektedir. İster silme, ister çıkarma ve ekleme gibi pek çok işlemi yapabilirsiniz.

Belirli bir özelliğe sahip ve standarda uymak zorunda olan işler web sitesi üzerinde ancak bu şekilde yer alabilmektedir. Dikkat edilen noktalar arasında sizle iletişim kurmayı sağlayacak olan inanların doğru bilgilere bu sayfayı açtıkları an erişmesidir. Sayfalarınız bu kişilerin interneti kullandıkları sitelerde mutlaka açılmalı ve fark gözetmemelidir. Bu tarz sorunların meydana gelmemesi ve sizin sayfalarınıza basitçe ulaşılması dikkat edilen diğer noktalardır. Optimizasyonun arama motorları için uygulanması ve temiz kodlamanın görünmeyen kenarlarda yer alması yapmanız gerekenlerdendir.  Nasıl bir eşya aldığımızda onun dış görünüşü ve renginden ziyade önce iç kısmıyla ilgileniyorsak burada da aynı davranışı göstermek gerekmektedir. Dış kısmın özelliklerinden ziyade içeriğe yönelim gerçekleşmeli ve bu alanda renk ve tasarımdan ziyade iç kısımdaki özellikler dikkate alınmalıdır. En son karar verdiğiniz şey nasıl o eşyanın modeli ve rengiyse bu site konularında da aynı şekilde yürümektedir. Örneğin bir saat satın alındığında onun nasıl çalıştığı ve diğer işleyiş özellikleri ilk baktığınız niteliklerse burada da aynı durum söz konusu olmalıdır.

Dil kodlamaları ve veri tabanı da dahil olmak üzere kullanılan birçok uygulama maliyet kısmında sıkıntı yaratmamaktadır. Bu önem verilen bir konu olsa da genel olarak GPL lisansı içeren parasız yazılım kaynaklarından meydana gelmektedir. MySQL ile PHP kullanımı çok yaygın olmakla beraber Windows platformlarından da faydalanıldığı örnekler mevcut olmaktadır. PosgreSQL ile MSSQL gibi uygulamalar veri tabanında yine uygulanmaktadır. Büyük bir etken sahibi olarak web sayfalarında yer alan programlama dillerinin birbiriyle her daim bir iletişimi mevcut olmuştur. Programlama dili öğrendiğiniz vakit bir programlama dili hakkında yeterli bilgiye sahip olduktan sonra diğer programlama dillerini öğrenme konusunda sıkıntı yaşamanız düşük bir ihtimaldir. Algoritmaya ve mantığa dayanan program ve dil bilgisi bu konuda sizinle alakalı bir durum olduğu için sıkıntı yaratmamaktadır çünkü nesnelerle ilişkilidir. Dilin mantığını anladığınız vakit diğerleri çorap söküğü gibi gelecek demek yanlış olmayan bir ifadedir.

Xml Ne Demektir?

Kolaylık sağlanması açısından web programlama yapma konusunda işlev sahibi olan XML esnek bir şekilde web programlama yapılmasına yardımcı olmaktadır. Dosya kalabalığını ortadan kaldırmasıyla beraber aynı olmayan içerikteki verileri bir bütün haline getirme konusunda işlev sahibidir. Verilerin tanımlanmasında da faydalanılan XML aynı zamanda bilgi alışverişi yaptığınız web sürümünde daha hızlı bir şekilde işinizi halleder. Bu sayede hem zaman kaybetmemiş olursunuz hem de aradıklarınızı doğru bir şekilde temin edersiniz. İleri bir teknoloji olan XML aynı zamanda etiketleri bulunan makrup dillerinde bunları belirmeye de destek olmaktadır.

Html Nedir?

Programların görüntülenmesi açısından olanak sağlayan HTML browser’da internette yer alan dokümanlarınızın yayınlanması için gereklidir. Kaynağı görüntüle çıktısını internette yer alan yazmış olduğunuz kodlar üzerinde sağlar. Öğrenilmesi zor olmayan HTML programlama mantığı içermediği gibi bu konunun daha rahat ilerlemesini sağlamaktadır.  HTML’nin öğrenilmesinin gerekliliği programlama dillerinin anlaşılıp öğrenilmesinden önce gerçekleşmelidir. HTML’nin desteğine hemen hemen her program dilinde ihtiyaç duyulması bu öğrenme gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır. Yalnızca programlama dillerine fayda sağlayan ve onlara destek olan HTML aslında bir programlama dili olarak adlandırılmamaktadır. Tag kullanımı özellikle HTML metinlerinde önemli bir özellik oluşturmaktadır. Düzenli bir çıktının programdan alınmasını sağlayan HTML program dillerine birçok destekte bulunmaktadır.

Photoshop Nedir?

Resim editörü olarak adlandırılan bu program birçok fotoğrafın düzenlenmesini sağlamasının yanında fotoğrafların yapısında da oynamalar yapmaktadır. Fotoğrafa ekleme ya da çıkarma gibi unsurlar sağlar ya da onların rengini değiştirebilir. Kişi fotoğrafta hani ayrıntının dikkat çekmesini isterse onun üzerinde yoğunlaşabilmektedir. Bu sayede photoshop kullanımı yapılmış olur ve fotoğraflar olduğundan daha farklı gözükmektedir. Profesyonel fotoğrafçılar bu programı çok fazla kullanır çünkü kendileri çekmiş olduğu fotoğraflarda çeşitli düzenlemeler yapmak zorunda kalır. Bunun yanında web programcılar ile web tasarımcılar da çok fazla kullandığı gibi  genel bilgisayar kullanıcıları da bu programdan yararlanmaktadır. Photoshop kullananlar bu düzenledikleri fotoğrafın sadece rengi ve çözünürlüğüyle değil kişinin fiziksel özelliklerinin değişmesiyle de ilgilenirler. Şöyle ki photoshop programları sayesinde kişi fotoğraftaki canlıyı daha zayıf ya da kilolu hale getirebilir. Ya da onun boyunu uzatabilir, göz rengini değiştirebilir, yüzünü daha pürüzsüz hale getirebilir.

Photoshop kullanım alanı oldukça yaygın bir program olup günümüzde sosyal medyayı aktif halde kullanan insanlar tarafından da çok tercih edilmektedir. Bu uygulamada fotoğraflara tam bir etki sağlama imkanına sahip olursunuz. Tüm ülkelerde satışı gerçekleşen photoshop uygulaması son zamanlarda bir hayli popüler hale gelmiştir. Fotoğraflara efekt uygulamanın yanında onlara çeşitli manzaralar ekleyebilirsiniz ya da bazı unsurların görünmemesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede fotoğrafta istediğiniz düzenlemeler gerçekleşmiş olur. Bazı fotoğraflar çok beğenildiği halde kusur olarak gördüğünüz bir özellik yüzünden onu sosyal medyada paylaşmak istemezsiniz. Photoshop bu anlarda da işe yarar bir uygulama olup fotoğrafta rahatsız olduğunuz kısmın yok edilmesini sağlayabilmektedir. Paint ve diğer resim uygulamaları, edit yapabilen diğer uygulamalar photoshop kadar gelişmemiştir. Onlar photosop gibi kapsamlı değil düz özellikler içeren uygulamalar olduğu için sadece belli başlı fotoğraf düzenleme  konusunda işlev sahibidir.

Css Nedir?

Site meydana getirildiği esnada mükemmel yapıda bir görsellik sunan CSS sitenin oluşum esnasında sayfanın görüntüsüyle yakından ilgilenmektedir. Sayfada yer alan konu düzenleme, başlık ekleme ve duruşu ayarlama gibi detaylarla ilgilenen CSS sitenizin daha hoş görünmesini sağlayan programdır. Web sitelerini tasarlarken birbirinden bağımsız renkler kullanmak yerine birbiriyle alakalı ve bir bütün oluşturacak renklerden faydalanırsınız. Renkleri sitenizde yer alan her sayfada ayrı ayrı uygulamak gerekmektedir ve bu olay biraz zaman almaktadır. CSS buna bir çözüm getirerek sizi büyük bir dertten kurtarır. Her sayfanın aynı düzende ve renkte olmasını sağlayan CSS sitenizin estetik görünmesine sebep olmaktadır. Bir sitenin içerisinde yazılanlar kadar görüntüsünün de insanı çekmesi gerektiği için site tasarımı önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaya devam edecektir. Bir sayfada gerçekleştirdiğiniz işlemi CSS sayesinde diğer sayfalara da uygulayabilirsiniz.

Bir cevap yazın