Veri tabanı

Veri Tabanı Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir

PostgreSQL nedir?

Ücretsiz bir sistem olan postgreSQL yönetim açısından veri tabanını esas almış ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir sistemdir. İlişkisel nitelikte olan bu sistem aynı zamanda sql standartlarıyla da uygun bir özellik içermektedir. Çalıştığı programlara bakıldığında bunlar arasında Windows sistemlerin NT çekirdekli olanlarında ve Unix türevi işletim sistemleri yer almaktadır. Gelişmişlik açısından ileri düzeyde yer alan postgreSQL özellik bakımından oldukça ileri boyuttadır. Güvenlik ve performans açısından da bekleneni veren bu sistem Posstgres VTYS programının gelişmesiyle beraber ortaya çıkmıştır. Bu programın kullanılmasında birçok avantaj yer almaktadır. bunlar arasında onun kod açısından açık kaynaklı olması ve para karşılığı alınmaması olmasıdır. Dünyanın çok fazla yerinde geliştirici açısından yer  bulması ve bağımsız bir platforma ait olması da sayılmaktadır. Replikasyonu ve imkan çerçevesinin geniş olması sağladığı avantajlardandır. Veri tabanı açısından çok fazla dilde imkan bulması ve ANSI SQL ile uyumlu olması onun diğer olumlu özelliklerindendir.

PostgreSQL desteklediği birtakım genel nitelikler nelerdir

 1. Subquery
 2. Transaction
 3. View
 4. User defined types yani tür tanımlama
 5. Foreign key
 6. Rules yani rol tanımlama demektir
 7. Miras anlamına gelen ınheritance
 8. Functions tanımlama
 9. Trigger
 10. Joins
 11. Stored procedure tanımlama
 12. Açık API desteği
 13. Operatör tanımlama
 14. tableSpace
 15. sequances
 16. JOBS tanımlama
 17. TableSpace yani bazı farklı yollarda veri tabanının bir bölümünü tutabilmeyi başarmak
 18. Index

Sınırsız olan veri tabanının maksimum büyüklüğünün yanında 32 TB olarak maximum tablo büyüklüğü yer almaktadır. bunun yanında 1.6 TB olan maksimum satır büyüklüğünün ekstrası olarak 1 GB maksimum kolon büyüklüğü mevcuttur. Sınırsız satır sayısı vardır ve bir tabloda yer alan en üst sayıda kolon sayısı en az 250 en fazla da 1600 olmaktadır. Burada değişim unsuru kolonun tipidir.

MsSQL nedir

Bu sistem Microsoft tarafından ortaya konmuştur. MSSQL çok maliyetli olmasıyla kendisinden ayrılır oysaki ikisini birbiriyle karıştıranların sayısı çok fazladır.

Msql Hangi Veri Tabanı Nesnelerini Desteklemektedir

 1. TABLES
 2. VİEWS
 3. TRİGGERS
 4. CURSORS
 5. PROCEDURES

Oracle Nedir

Bir yazılım şirketi olarak karşımıza çıkmasıyla beraber 1977 senesinde ortaya konmuştur. Java programlama dili açısından oldukça önem arz eden bu dil onun günümüz versiyonu haline gelmiştir. milyonlarca insan tarafından tercih edilebilir olmasının yanında bugünlere birçok başarıyla gelmiş olması da önem arz eden konulardandır.  Binlerce insana aktarımı yapılabilen veri tabanı olarak bu sistemin veri tabanı kullanılmaktadır. Projeler açısından dünya genelinde yer alan bir veri tabanı yönetimiyle karşı karşıya kalınmıştır. Oracle veri tabanı pek çok şirketin kullanım dahilinde olup dünya genelinde yaygın bir veri tabanı niteliğine sahip olmasıyla dikkat çekmektedir. Gereksinim duyulan programların ortaya çıkması için hazır programlardan yardım alınmaktadır. Web tabanlı olan yazılımlarda da merkezi veri tabanı olan uygulama geliştirmeleri yer almaya başlamıştır. Oracle yazılımı ayrıca bazı kurulumlara ihtiyaç duymaması yönüyle de dikkat çekmektedir. Bunlar arasında apllication serveri yer almaktadır.

Veri tabanı üzerinde yer alan bu sistem farklı nitelikler ve belli standartlar dahilinde kullanıcılarla buluşmaktadır. Burada fiyat konusu ayırıcı bir nitelik olmasıyla beraber veri tabanı paketinde dikkat çeken özelliktir. Bazı veri tabanları ücretsiz olup daha güçlü olanları ise belli bir miktar ücret karşılığında hizmet vermektedir. Aksi halde programlayıcı açısından aktif olamamaktadır. Bu yüzden fiyat belirleme bu işlemciler açısından ayırt edici bir özelliktir.

Bir cevap yazın