R Dili

R Dili Nedir ? R Dili Ne İşe Yarar ? R Dili Nerelerde Kullanılır ? Cevaplar Yazımızda ! ! !

R Dili ” ne geçmeden önce yazılım kavramını ve hayatımızda ki yerini ele almalıyız. Yazılım elektronik bir sisteme belirli komutlar kullanarak istediğimizi yaptırmak olarak kısaca tanımlanabilir. Hayatımızın her anında karşımıza çıkan yazılım geleceğin de en önemli konularından olacaktır. Yazılım sayesinde insan gücünün kullanımı azalarak bilgisayarlara  iş yükü binerek hayat daha da gelişim aşamasına gelmiştir.  Kredi kartlarından , televizyonlara , kullanılan uygulamalardan , oyunlara ,

elektronik kavramını içeren her yerde yazılımın etkilerini görebiliriz. Yazılım dili ise az önce bahsettiğimiz komutlar dediğimiz istediğimiz işlemleri donanıma aktararak ona yapması gerekenleri söylediğimiz bir araçtır. Bu araçlardan ve önemli bir yere sahip olan “R Dili” ni ele alacağız bugün.

Şimdi hep beraber “R Dili” nedir , ne işe yarar ? Gelin beraber göz gezdirerek öğrenelim :

“R Dili” Nedir?

Genellikle veri analistleri tarafından , istatistiksel hesaplama gibi konularda , verilerin tutulması , analiz edilmesi , silinmesi gibi konularda kullanılan ” R Dili ” Görsel yüklemelerde içerebilir. Matematiksel hesaplamalar olsun verilerin analiz edilmesi olsun artık dijital dünya da önemli yere gelmiş ve insanların zamanla verdiği savaşta onlara hız kazandıran etken olmuşlardır. Bu etkenlerin doğru ve faydalı kullanılmasında bir araç olan ” R Dili ” insanlığa pek çok faydalar sağlamaktadır. İnsanların işlemsel olarak yanında olmasının yanı sıra geniş söz dizimi kütüphanesi sayesinde insanların hayatlarındaki diğer problemlere de bir cevap niteliği görmekte olan  ” R Dili ”  nin ne işe yaradığını biraz daha açalım :

“R Dili “Ne İşe Yarar?

Güncelliğinin yanı sıra kullanımınında günümüzde fazla artmasıyla en çok bilinen diller arasında yer bulan ” R Dili ” nin  teknoloji çağımızın gelecek versiyonlarında ki çalışmalara da katkı sağlayacağı gözler önündedir.

“R Dili” nin Faydaları

1993 Yılında piyasaya ilk kez sürülen ” R Dili ” istatistik konlularında da grafik çizim alanında da yardımcıdır. ” R Dili ” nin en önemli özelliklerinden birisi de işlemleri hızlı gerçekleştirip doğru bilgiye insanları daha rahat kavuşturmasıdır. ” R Dili ” sayesinde insanın beyin gücünün yarattığı yorgunluk insanlık üzerinde azalmıştır. Makinelere yüklenen bilgilere güvenilmesi nedeniyle artık çağımızda bilgisayar ortamının bulunduğu yerlerde insanların yükleri fazlasıyla rahatlamış oluyor.

“R Dili”  Hakkında Daha Fazla

Sınırsız bir kütüphane erişimi ile hesaplama işlemlerinde ki büyüklük derecesinin önemi ortadan kalkarak büyük grafiklerin bile çiziminde rahatça  ” R Dili ” ile sonuca erişim sağlanarak faydalı olmaktadır. Tamamen ücretsiz olan  ” R Dili ”  internet ortamından erişilerek öğrenilmeye açık ve basit öğrenim terimleri ile insanların faydalarına sunulacak çalışmalara daima gebedir.

Son Olarak  “R Dili”  Hakkında

Onu bu kadar kullanıma çık yapan taraf ise kendi sadeliği ve yapabildiği işler olmasının yanı sıra insanların da hayatlarındaki pek çok problemde  ” R Dili ”  sayesin bir çözüme ulaşmış olmaları  ” R Dili ”  nin kullanıcı kitlesinin daima artacağını gözler önüne sererek  ” R Dili ”  nin yazılımcılar için önemini gözler önüne getiriyor.

Bir cevap yazın