SQL

Sql Nedir?

Geçmişi oldukça eskiye dayanan ve günümüzde de iyice yaygınlık kazanan programlama dillerini öğrenmek oldukça kolaydır, vaktinizin bir kısmını harcayarak bu popüler dili de öğrenmeniz mümkündür. SQL programlama dili ile iş bulma ihtimalinizi oldukça artırabilirsiniz. SQL dili ile beraber öğreneceğiniz diğer popüler diller ile geleceğinizi sağlama alabilirsiniz. Hiç talep görmeyen programlama dillerinden uzak durmaya son derece özen gösteriniz. İzleyeceğiniz adımlar ve öğrendiğiniz bilgiler dâhilinde bir iş sahibi olmak adına, aşağıda sizler için derlemiş olduğumuz dünyanın en popüler programlama dillerinden biri olan SQL dilinden yaralanmaya özen gösteriniz. Detaylı bir biçimde ele alacağımız SQL dili, dünya genelinde en popüler ve en talep gören programlama dilleri olarak karşımıza çıkmaktadır. İlerleyen seneler için, bu programlama dilini kullanmak becerileriniz arasına son derece güzel bir eklenti olacaktır. SQL dili hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak adına, yazımızın geri kalanını okumaya devam ediniz.

Sql

Structured Query Language ismi ile de karşımıza çıkan bu programlama dili, belirli kullanım alanlarına sahip olması nedeni ile, en popüler programlama dilleri arasında yerini almaktadır. 2020’nin en popüler programlama dilleri arasında yer alsa da, SQL diğer programlama dillerinden son derece farklıdır. Herhangi bir uygulama ya da site geliştirme için yalnız başına kullanılamayan bu programlama dili, eşsiz kullanım alanları ve popülerliği sebebi ile bu en popüler programlama dilleri listesinde yerini almaktadır. Modern dünyada veri anahtarı olarak karşımıza çıkan SQL’de, oldukça verimli bir biçimde verileri toplar ve düzgün bir biçimde analiz ederseniz büyük kararları vermek oldukça kolay bir hal alacaktır. SQL, operasyon, etkili veri analiz pazarlama ve stratejik kararlar vermede son derece yardımcı olduğu gibi, elde edilen bu verileri depolama ve analiz etmede de son derece başarılıdır. SQL, tüketici veri analizi kariyerine sahip olmak için son derece akıllı bir seçim olacaktır. SQL programlamasını iyi bir biçimde kullanan bireylere her daim talep vardır. Bu programlama dilini kullanan bireylerin iş bulma olanağı son derece mümkündür.

SQL Nasıl Çalışır?

Son derece hızlı bir işlem yapma olanağı sağlayan SQL, büyük veriler üzerinde oldukça rahat bir biçimde sorgulama ve sunum işlemleri yapmanıza olanak sağlar. Bu dili kullanırken veritabanı yönetimi esnasında dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi dağınık verilerin düzenlemesidir. Büyük veriler üzerinde çalışılıyorsa, dağınıklığı düzenlemek ve kategorize etmek, veri arama ve sorgulamalar esnasına rahat bir biçimde işinize kolaylık sağlar. Dağınık bir biçimde hafızada depolanan bilgiler, düzenlendiği vakit depolama alanı açısından rahatlama sağlar.

SQL Sistemleri Nasıldır?

Yaygın bir biçimde kullanılan e-devlet uygulaması, SQL veritabanı olarak karşımıza çıkmaktadır ve bu veritabanı ile beraber TC kimlik numaralarımız ile kayıt yaptığımız esnada bizler ile devlet hizmetlerinin kayıtları veritabanlarından çekilecek bizlere sunulmaktadır.

SQL Yazılımları

Dünyanın en popüler programlama dillerinden biri olarak karşımıza çıkan SQL yazılımları şu şekilde sıralanmaktadır:

  • mySQL: Dünyaca tercih edilen SQL dilinin en bilindik yazılımlarından biri olarak karşımıza çıkan bu yazılım, ücretsiz ve bir o kadar da kolaydır.
  • Masdql: Microsoft öncülüğünde kurulmuş olan bu yazılım, ücretli olarak karşımıza çıkar.
  • Microsoft SQK Server: Oldukça çok versiyona sahip olan bu yazılım, 2008 senesinde kullanılmaya başlar.
  • Firebird: Alert özelliği taşıyan bu yazılım, pek çok kişi tarafından kullanılmaktadır.
  • Acces: Yine Microsoft tarafından geliştirilmiş olan bu yazılım da büyük bir rağbet görmektedir.

Yazmış olduğumuz bu yazımızda en popüler programlama dillerinden birisi olan SQL dilini detaylı bir biçimde ele almaya çalıştık. Günümüzün en önemli dillerinden biri olan SQL dili, iş imkanı da sunması ile beraber dünya genelinde büyük bir rağbet görmektedir. Geleceğin en parlak programlama dillerinden biri olan SQL’den yararlanmak için daha fazla geç kalmayınız, sağlıklı günler!

Bir cevap yazın